2016 Men’s Results
2016
Summer Shield: (Points shown)
26 November: EBP 8 def Ashfield 0 (Away)
19 November: Bronte 6 def EBP 2 (Away)
12 November: EBP 4 drew with Double Bay 4 (Home)
5 November: EBP 8 def Ashfield 0 (Home)
29 October: EBP 7 def Bronte 1 (Home)
22 October: Double Bay 6 def EBP 2 (Away)
Club Challenge: (Rink Wins shown)
30 October: Men’s Silver Division (Away)
North Sydney 2 def EBP 1
Mixed Bronze (Bye)
23 October: Men’s Silver Division (Away)
EBP 3 def Belmore 0
22 October: Mixed Bronze Division (Home)
EBP 2 def Roselands 1
15 October: Mixed Bronze Division (Away)
EBP 2 def Cabramatta 1
Men’s Silver Division (Bye)
9 October: Men’s Silver Division (Home)
EBP 2 def The Hills 1
8 October: Mixed Bronze Division (Home)
Grandviews 3 def EBP 0
23 September: Mixed Bronze Division (Away)
Campbelltown City 2 def EBP 1
24 September: Men’s Silver Division (Home)
Taren Point 2 def EBP 1
Club Championships:
29 November: Mixed Pairs Final
George Petropoulos & Joy McEvoy 17 def Les Warner & Kay Danzey 14
15 November: Mixed Pairs Semi Finals
George Petropoulos & Joy McEvoy 24 def Spiros Vasalopoilos & Shirley Lowe 10
Les Warner & Margaret Dryden 26 def George Pappas & Wendy Reece 23
6 November: Minor Pairs Final
Harry Jones & Jack Hanssen 20 def Paul White & Graeme Ashley 16
24 September: Triples Final
Chris Gatsos, Eric Ransom & Michael Griffith def Paul White, Harry Jones & Les Warner
3 September: Major/Minor Pairs Final
Jack Hanssen & Michael Griffith 34 def Eric Ransom & George Petropoulos 11
27 August: Major/Minor Pairs Semi-Finals
Jack Hanssen & Michael Griffith 19 def Chris Gatsos & Pat Stembridge 16
Eric Ransom & George Petropoulos 27 def Bill Wrightson & Terry Buckley 9
30 July: Major Singles Final
Warren O’Shea 31 def Steve Stojanovic 18
23 July: Major Singles Semi-Finals
Steve Stojanovic 31 def Pat Stembridge 21
Warren O’Shea 31 def Graeme Ashley 30
29 May: Major Pairs Final
Graeme Ashley & Bob Fenton 23 def Warren O’Shea & Les Warner 22
22 May: Major Pairs Semi-Finals
Graeme Ashley & Bob Fenton 27 def Jimmy Day & Steve Stojanovic 11
Warren O’Shea & Les Warner 26 def Terry Buckley & Pat Stembridge 20
11 May: Consistency Singles Final
Matt Roberts 152 def George Pappas 133
17 April: Consistency Singles Semi Finals
Matt Roberts def George Petropoulos; George Pappas def Warren O’Shea
20 March: Minor Singles Final – Graeme Ashley 32 def Arthur Roberts 19
Pennants:
12 March: Grade 4 vs Gladstone Park (Home): EBP 79 (9), GP 48 (1)
12 March: Grade 6 vs Wests Sports (Away): WS 58 (9.5), EBP 42 (0.5)
19 March: Grade 4 vs Balmain (Away): BAL 53 (1), EBP 55 (9)
19 March: Grade 6 vs Gladstone Park (Home): EBP 93 (9), GP 41 (1)
2 April: Grade 4 vs Hillsdale (Home): EBP 65 (9), HILS 51 (1)
2 April: Grade 6 vs Marrickville (Away): MAR 60 (1), EBP 63 (9)
9 April: Grade 4 vs Randwick (Away): RAN 45 (0), EBP 78 (10)
9 April: Grade 6 vs Alexandria-Erskineville (Home): EBP 57 (2), ALEX 65 (8)
16 April: Grade 4 vs Ashfield (Home): EBP 67 (9), ASH 50 (1)
16 April: Grade 6 vs Leichhardt (Away): LHT 84 (10), EBP 30 (0)
30 April: Grade 4 vs Gladstone Park (Away): GP 69 (9), EBP 63 (1)
30 April: Grade 6 vs Wests Sports (Home): EBP 43 (0), WS 65 (10)
7 May: Grade 4 vs Balmain (Home): EBP 79 (9), BAL 51 (1)
7 May: Grade 6 vs Gladstone Park (Away): Gladstone Park forfeited match.
EBP awarded a 60 – 45, 10-0 win
14 May: Grade 4 vs Hillsdale (Away): HILLS 76 (9), EBP 57 (1)
14 May: Grade 6 vs Marrickville (Home): EBP 55 (1), M’VILLE 73 (9)
21 May: Grade 4 vs Randwick (Home): EBP 67 (10), RAND 39 (0)
21 May: Grade 6 vs Alexandria/Erskineville (Away): A/E 78 (10), EBP 42 (0)
28 May: Grade 4 vs Ashfield (Away): Ash 55 (1), EBP 66 (9)
28 May: Grade 6 vs Leichhardt (Home) – Match not played due to wet weather
25 June: Grade 4 Major Semi-Final (Taren Point): EBP 53, Caringbah 62
26 June: Grade 4 Final (Taren Point): EBP 76, Balmain 51
Grade 4 Grand Final (Taren Point): EBP 49, Caringbah 65